Ayhan Apartmanı/ Talimhane-1934

ayhan1-1

 

Harika Hanımın 5 katı bir çırpıda indiğini gördüm. Saçları rüzgar varmışcasına savruluyordu. Daha önce onu böyle görmek ne mümkün; bir katta nefes nefese kalır, hemen o kattan birilerini çağırırdı yardıma. Tüm apartmanın heyecanını anlamak mümkündü. Çünkü o yıllardan beri beklenen gündü bu: Yolculuk günü! Çocuklar saçlarını taramış, apartman hanımefendileri en şık elbiselerini giymiş, ikici kattan Buddy papyonlu tasmasını takıp ödül kurabiyelerini hazır etmişti yanında. Harika Hanımın çağrışına rağmen kedim Şeftali ve ben tembelliğimizden yerimizden kalkamadık.

Cuma sabahtı daha gün doğumuyla başlamıştı heyecan. Anneme, Şeftali ile beraber Pertev Apartmanı’nda yaşayan arkadaşım Mavi’yle buluşmak isteğim konusunda ısrar ettim. Asla geç kalmamalıymışım. Sadece bir kez elime geçermiş bu fırsat. Dünyanın merkezine yolculuk! Kaç insan yaşayabilirdi ki bunu? Söylentilere göre eğrisel dış biçimlenmesiyle ve geniş düzlemsel yüzeyleriyle tam bir kütlesellik sergileyen bu Ayhan Apartmanı dünyanın merkezinden tam da 1934 yılının bugününde Lamartin ve Aydede caddelerinin köşesine gelmiş ve her on senede bir kiracılarıyla birlikte gün batımıyla beraber bu köşeden dünyanın merkezine gider, misafirlerini orada ağırlar, ardından güneşin ilk ışıkları yeryüzüne vurmadan geri dönermiş.

O cumartesi öğleden sora büyük bir sessizlik oldu. Yapraklar sallanmıyor, kuşlar kanat çırpmıyor, kimse ağzını açmıyordu. Gitmiş ama geri dönmemişti. Gün doğmuş güneş tepeye kadar çıkmıştı. Artık geri dönüş yoktu. Ayhan Apartmanı her on yılda çıktığı seyahatinden geri dönememiş; beraberinde tüm kiracılarını, hatıralarını, yarım daire merdivenlerini ve modern hayalleri götürmüştü. (Dışavurumcu öğeler taşıdığı düşünülen bu çok özel yapının yerinde bugün “aslına uygun” olmak kaydıyla eklenmiş dört kat ve başka bir coğrafyaya ait olan çatı biçimlenişi ile bir “imitasyon mimarlık” ürünü bulunuyor.)

Hazırlayan ve yazan: Hilal Nur Balkan

watermark (2)watermark (3)                                                                                                                                                                                                        

watermark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plan

katlar planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adsız

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir