Levent Apartmanı/ Pangaltı-1932

leventaptgif
Çok fazla leyleğin yumurtadan çıktığı 1932 yılında, o günlerin favori planör pilotu Bay Mor Pancar peşine taktığı 80 kadar leylekle uzaklarda bir yerlerden uçuşa geçmişti. Hayatını leyleklere uçmayı öğreterek geçiriyordu. Leylekleri her gün Galata’nın üzerinden toplamaya başlar Tatavla’ya doğru uçuşa geçerdi. Bu sırada  İstiklal Caddesi’ndeki tüm insanlar ufak leylekler sürüsüne ve onların yalpalaya yalpalaya uçuşuna tanıklık ederdi. Bay Mor Pancar bu işi severek yapmasına rağmen leyleklerden biri heyecanlanır ve düşerse, geride kalırsa diye endişelenir, sürüyü sık sık kontrol ederdi. Artık leylekleri tanıyordu, bazılarının isimlerini bile öğrenmişti.

Yine bir sabah, planör Bay Mor Pancar leylekleri toplamak için Galata Kulesi’ne doğru uçarken; şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştı. Karşısında normalden 5 kat daha fazla sayıda leylek duruyordu. Anadolu’dan Bay Mor Pancarla tanışmak için gelen ve yavrularını getiren onlarca leylek boğaz üzerinde uçuyordu. Mor Pancar bu kadar fazla yavru leylekle daha önce hiç uçmamıştı ama uzaklardan gelen leylek ailelerini geri çeviremezdi. Tüm yavru leylekleri peşine takarak yavaş yavaş ilerlemeye başladı. Uzaklardan gelen yavru leylekler bir yandan insan kalabalığına, yollara, apartmanlara şaşırıyor bir yandan da Bay Mor Pancarı takip etmeye çalışıyorlardı. Ancak Osmanbey’e doğru yaklaştıkça leylekler yorulmaya başlamışlardı ve gittikçe daha az kanat çırpıyorlardı. İki sokağın köşesinde, yuvarlak cephesiyle Levent Apartmanı belirdiğinde Bay Mor Pancar dikkatini yorulan leyleklere vermişti. Bazı leylekler yere çakılacak gibi duruyordu, Mor Pancar düşen leyleklere doğru aniden alçalıp leylekleri yakaladı ancak onlarla beraber kendini Levent Apartmanı’nın üzerine düşerken buldu. Kimseye bir şey olmamıştı ama planörün motorundan garip sesler geliyordu.

Apartman yeni yapılmıştı, içinde şimdilik kimse yaşamıyordu. Çatıdan leyleklerle beraber dairelere inen Bay Mor Pancar büyülendi. Daireye girdiği gibi sağ tarafta geniş yuvarlak bir salon ve onu içine alan ikinci yuvarlakta kalan balkon! (Güzelliğini kendi kendine kucaklayan bir apartman!) Yorulan leylekleri içeri aldı ve bir süre balkonda oturup sokaktan geçenleri izledi. Planörünü tamir edip geri uçana kadar apartmanda leyleklerle beraber yaşadı. Levent Apartmanı’ndan ayrılırken orada yaşamaya devam etmeyecek olsa bile, kendini buraya ait hissediyordu. Bay Mor Pancar ve leylekleri bundan sonra Levent Apartmanı’nın üzerinden her uçtuklarında biraz alçalıyor, etrafında uçarak burayı selamlıyorlardı. Ancak şimdilerde apartmanın içinde yaşayanlar balkonlarını PVC ile kapattıkları için Bay Mor Pancarı ve leyleklerini göremiyor olabilirler. Siz Pangaltı’na gittiğinizde Zafer Sokağı ile Süleyman Nazif Sokak kesişiminde biraz durup başınızı kaldırırsanız hem Levent Apartmanı’nın kıvrımlı eşsiz balkonlarını ve belki Bay Mor Pancar ve leyleklerini görebilirsiniz. Bakınız!

1932- Pangaltı/ Zafer Sokak
Mimar: Sıtkı Arif

20141228-021510 20141228-021522 (1)20141228-021517

 

 

 

20141228-021536

IMG_9790

IMG_9797Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir